top of page

SATIŞ VE İADE KOŞULLARI

Sipariş vermek için,

  • Eternity Model yazıtının detay bölümünden sepete ekleyip alışverişe başlayabilirsiniz veya alışverişi tamamlayıp ödeme sayfasına gidebilirsiniz.

  • Üye iseniz üyeliğiniz üzerinden, değilseniz üye olmadan devam edebilirsiniz.

  • Teslimat Bilgileri bölümünde Kişisel Bilgilerinizi doldurup ödeme aşamasına geçebilir, ödemenizi yapıp  siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

  • Hediye olarak göndermek isterseniz; Kişisel Bilgiler bölümüne göndermek istediğiniz kişi bilgilerini, faturamı farklı adrese gönder seçeneğini seçip kendi bilgilerinizi girip ödeme aşamasına geçebilir, kredi kartı ile ödeme yapabilir ve siparişinizi tamamlayabilirsiniz.

  • Verdiğiniz siparişleriniz 2-3 iş günü içerisinde teslim edilip, kargo takip numaranız maille size iletilir. Lütfen size iletilen takip numaranızla siparişinizi takip ediniz.

Hatalı sipariş verdiğiniz taktirde;

  • İade süresi 7 gündür. Kargo gönderimi müşteriye aittir. Ürün Faturası ile ürün birlikte ZİN YAYINEVİ adresine gönderilmelidir.

Teslimattan kaynaklanan problemler;

  • Kargo teslimat sırasında ürün kontrolü yapılıp fiziki hasar mevcut ise paket Kargo Firmasından teslim alınmamalıdır.  Kargo Firmasından ürün teslim alındıktan sonra fiziki hasarlı ürün iadesi işlemi yapılamamaktadır.

  • Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, tutanağın sizde kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda ZİN YAYINEVİ’ne bildirilmelidir. ZİN YAYINEVİ en kısa sürede yeni bir teslimatın gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Üretim-Basım Hatası varsa;

  • Kargo gönderimi ZİN YAYINEVİ’ne aittir. Ürün Faturası, ürün ile birlikte ZİN YAYINEVİ adresine gönderilmelidir. İade ürün ZİN YAYINEVİ adresine ulaştığında, hatasız bir kopyası ile değiştirilecek veya 7 gün içerisinde ödeme iadesi gerçekleştirilecektir.

Cayma hakkının istisnaları

MADDE 15 – (1) Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:

a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler.

c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler.

f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.

g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.

ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler.

h) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

Cayma hakkına dair bildirimin yapılacağı iletişim bilgileri;

Can Zinneha

Adres: Cengiz Topel sok 1/3 34726 Fenerbahçe - Kadıköy - İstanbul

Telefon: (216) 550 33 35

Email:  canzinneha@gmail.com

bottom of page